Události z Bruselu ze středy 29.května 1985 vyděsily celou Evropu. V nejprestižnějším evropském poháru (tehdy Pohár Mistrů Evropských Zemí) navíc ve finále, si připsali na své konto liverpoolští hooligans na 39 mrtvých fans Juventusu.
Okolnosti, proč k celé události došlo jsou složitější a mají mnohem více příčin, než jen pohled, že se jednalo o běžný chuligánský jev, prostě jen násilí pro násilí. 1984: Liverpool – AS Řím – finále PMEZ v Římě
Musíme se vrátit do roku 1984, kdy Liverpool hrál v Římě s místním AS Roma. Už zde začalo to, co o rok později vyvrcholilo tragédií na Heysel stadionu. Liverpool, tehdy asi největší klub v Anglii byl na svém i evropském vrcholu, co se fotbalové stránky týká. Ostatně dostal se po čtvrté v historii do finále evropského poháru. Finále poháru se hrálo vždy v předem vybraném městě. To město vybrané předem byl Řím a jeho Olympijský stadion. A tak se fanoušci AS Řím cítili ve finále zápasu Liverpool vs. AS Řím jako doma, protože byli doma.

Římané si byli jisti vítězstvím. Nicméně finálový boj byl velmi zarputilý a po prodloužení došlo na penaltový rozstřel, ve kterém Liverpool zvítězil.Další den v anglickém tisku byly plné stránky fotek 'Scousers' ('Scouser' je slangový termín pro rodáky z Liverpoolu) slavících a v deliriu tančících ve fontáně di Trevi. Co tisk příliš nerozebíral byly římské gangy na skútrech lovící fanoušky Liverpoolu, které pořezali či pobodali, a těch byly desítky. Mnozí pobodaní byli rodinní příslušníci jako otec a synové, kteří se vraceli zpět do hotelových komplexů. Jeden třináctiletý chlapec byl téměř rozpárán, když na sešití obličeje byla potřeba 200 stehů. Mnoho hoteliérů odmítlo vpustit své anglicky mluvící hosty do hotelů; ať už ze vzteku, nebo strachu z následných útoků na své hotely. Ochrany od policie se fanouškům Liverpoolu nedostalo, protože sama policie je běžně napadala a okradla jako pomstu za porážku místního týmu. Už před zápasem sebrali pořadatelé u bran stadionu stovky kamer, hodinek a šperků od hostujících příznivců. Tu noc mnoho zoufalých anglických fans prchalo z Říma autobusy a snažilo se být co nejdříve na letišti, mnozí hledali útočiště na britském velvyslanectví.

V 80. letech, když chuligánství vzkvétalo, nebyli chuligáni Liverpoolu známí jako příliš násilničtí. Nejvíce se média zaobírala londýnskými gangy z West Hamu, Millwallu a Chelsea. Krom těchto klubů byly schopny stovky či tisíce pouličních bojovníků nasadit i jiné kluby, jako byly Leeds United, Newcastle, Cardiff City, Swansea City a kluby z Manchesteru a Sheffieldu. Například násilnosti mezi Cardiffem a Swansea byly tak veliké, že se uvažovalo o vyloučení tohoto utkání z rozpisu zápasů soutěže. V Cambridgi se radní pokusili zakázat vstup do města hostujícím fans po té, co centrum města navštívili chuligáni Millwallu. V Lutonu se už tento zákaz povedl, a hostující fans neměli do města přístup, a zároveň byly domácím fans vystaveny identifikační karty, a to opět po návštěvě hools Millwallu. Hools Arsenalu Londýn zase byli velmi dobře organizovaní, špehové („spotters“) vyhledávali a sledovali hostující fans, které pak hools Arsenálu napadli. Zákaz pití alkoholu na stadionech měl násilí zastavil. Chuligáni však přišli s různými nápady, jak toto omezení obejít, a injekčně napuštěné pomeranče vodkou byl jeden z těchto nápadů. Jiní se pak prostě jen nalili alkoholem mimo stadion nebo vzali drogy. Ještě "spokojeněji" pak vypadali ti, co udělali mix alkoholu s drogami. Ovšem pořád bylo dost lidí, co byli naprosto střízliví a přesto byli dostatečně akční. V té době bylo o Liverpoolu slyšet jen v souvislosti s utkáním s Manchesterem United, kdy v roce 1985 v semifinále Ligové poháru zaházeli příznivce hostů golfovými míčky opatřenými ostrými hroty.
Nicméně zprávy o tom, co se stalo fanouškům Liverpoolu v Římě, se rozšířily rychle. Bylo jasné, že se připravuje odveta. A ideální příležitost se rýsovala následující rok, když Liverpool opět dosáhl finále evropského poháru a opět měl nastoupit proti italskému týmu – proti Juventusu Turín. Dokonce i normálové na tribunách věděli, že se budou na Heysel Stadionu srovnávat účty.

Pokračování příště

Additional information