Fotbalové chorály vznikají na populární melodie, to je známá věc. Hodně českých i slovenských táborů má ve svém repertoáru chorál "Když ... nastupuje, když ... nastupuje, já cítím se jako v nebi, když ... nastupuje". Viktorka Žižkov má "Když Viktorka nastupuje", stejně tak "Když Zbrojovka nastupuje" mají v Brně, na trnavském Spartaku zase mají "Keď Trnava nastupuje" a tak dále. Všude téměř shodná slova, změněná jen pro potřeby svého klubu.

 

Historie této známé melodie je dlouhá více jak sto let. Autor této melodie není známý. Známé je však město, kde se tato melodie proslavila. Tím je americké město New Orleans, kde tuto píseň hráli na pohřbech jako pohřební pochod. Ale její prapůvodní stopy vedou do 19.století, kdy na základech lidové písně se tato melodie používá jako křesťanská píseň v kostelech. Podle posledních výzkumů vědců vznikla prapůvodní melodie zřejmě na Bahamách a pak se nějak přenesla na americkou pevninu.
Někdy je chybně za autora melodie pokládán James Milton Black, ovšem ten ji v roce 1896 s drobnými změnami jen jako první publikoval. Jako autorka slov k této melodii je podepsaná Catherine E. Purvis. Slova originálu v refrénu pak zní:

"Oh, when the saints go marching in,

Oh, when the saints go marching in,

I want to be in that number,

When the saints go marching in", tedy "Když svatí pochodují...".

Na přelomu století pronikla melodie z pohřbů do repertoáru jazzových kapel v New Orleans. Postupně pronikla do dalších hudebních stylů - ve 20. letech 19.století už zní její bluesová verze. Největší propagaci, popularitu a nezapomenutelnost, ji dal Louis Armstrong. V roce 1938 zahrál sólo na trubku i se zpěvem "When the saints go marching in" a píseň se dostala na výsluní světové pop kultury:

 
Postupně s touto melodií vzniklo přes tisíc nahrávek od nejrůznějších interpretů. Z nejznámějších můžeme vzpomenout i Beatles či Elvise Presleyho.


Její cesta na stadiony z pop kultury už nebyla tak spletitá. Jelikož patřila neodmyslitelně k New Orleans, při zakládání mužstva amerického fotbalu v roce 1967 v tom měli jasno. Klub nazvali New Orleans Saints podle této písně, a ta se hraje vždy při nástupu hráčů. Pak už se její cesta šíří rychle. Jako svou hlavní klubovou hymnu ji převzalo několik klubů, z těch známějších například Southampton F.C. Postupně se objevuje na stadionech v repertoáru anglických fanoušků - například:  Birminghamu, Bristol Rovers, Chelsea, Fulhamu, Leedsu, Leicesteru, Liverpoolu, Lutonu, Manchesteru United, Middlesbrough, Newcastlu, Norwich City, Sheffieldu, Tottenhamu a dalších, ve Švédsku u AIK Stockholm či Djurgårdens IF, ve skotských Hearts of Midlothian, Dundee United, dále pak u klubů z Irska, Brazílie... A díky fotbalovým pohárům a televizním přenosům se objevuje i na našem území v řadě českých či slovenských kotlů. Ostatně povedené melodie fotbalových chorálů se kopírují stále.

Chorál "Keď Trnava nastupuje" v podání kotle Spartaku Trnava:

 
Píseň pronikla i do české Oi hudby, která v počátku 90.let byla na československých stadionech velmi populární. Na půl anglicky a na půl česky s odkazem na fotbalový klub Viktorky Žižkov ji hrála v roce 1990 čistě ženská Oi kapela Jen žádnou paniku (někdy známá jako JŽP či jako Anti-panika)*, kde píseň zpívala jednadvacetiletá Mirjam Müller, později známá jako Mirjam M. Landa, pozdější režisérka a manželka zpěváka Orlíku Daniela Landy:Na chuligánské hudební scéně pak stojí za zmínku skandovačka na tuto melodii  "Když Viktorka nastupuje" před písní "Viktorka", kterou nahrála v roce 1994 první česká chuligánská kapela S.A.D. z Prahy na CD Skin's Songs vol.2.Související články:

Slogan Millwall: No One Like Us.. http://www.hooligans.cz/reports/foreign/44-eng/2401-millwall-no-one-like-us-we-don-t-care

Slovenská hudební scéna pro fans, ultras a hooligans: http://www.hooligans.cz/reports/svk/43-svk/svk2012/1217-slovensko-hudebni-scena-pro-fanousky-ultras-a-hooligans-kapely-cobweb-a-old-firm
* historii kapely Jen žádnou paniku najdete zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jen_%C5%BE%C3%A1dnou_paniku
rozhovor s touto dnes už málo známou kapelou z časopisu Filip z počátku 90.let zde:
http://sahulanet.blog.cz/1011/recenze-clanek-1-divci-oi-bandy-jenom-zadnou-paniku

Additional information