Ulster je historická provincie na severovýchodě Irska. Větší část Ulsteru je jako takzvané Severní Irsko součástí Spojeného království, menší část náleží k Irské republice. Toto rozdělení Ulsteru pochází z roku 1920 a od roku 1922 je mezinárodní hranicí. Přesto se někdy říká Severnímu Irsku Ulster.

Chuligánská scéna v "Severním Irsku" je velmi odlišná od toho, co lze nalézt v Anglii, Skotsku či Walesu. Tato scéna je nesmírně zpolitizovaná už od svého vzniku a fotbalová hřiště "Severního Irska" byla dalším prostorem, kam se rozšířily pouliční boje mezi loyalisty a republikány. Navíc na chuligánskou scénu v Severním Irsku měly vliv i teroristické organizace.

 

V 60. letech byl fotbal v zemi, která dala světu George Besta, v módě. Glentoran FC, klub z východního Belfastu, byl první, po jehož trávníku Georg Best běhal a kde začala jeho proslulost. A na stadionech bylo tehdy tisíce diváků na každý zápas.

Ovšem celá scéna se od poloviny 90. let až do současnosti rozpadla a zájem o fotbal upadl. Dnes stojí jakš takš za zmínku dva nejpopulárnější kluby této scény - Glentoran a Linfield, na které chodí sotva více než tisíc diváků na zápas. Zbytek je rád, když se v návštěvnosti dostane přes pět set diváků za zápas.

 

Je to fotbalová liga, kterou můžeme označit jako amatérskou či poloprofesionální, navíc momentálně bez divácké přízně. A když nechodí diváci, mohou ji snadno ovládat britské úřady.

 

Většina klubů hrajících v "irské" Premier League (druhé nejstarší ligové soutěži na světě hned po té anglické) pochází z Belfastu (Donegal Celtic FC, Cliftonville FC, Crusaders, Glentoran FC a Linfield FC), které doplňují další týmy z jiných měst, jako Portadown, Newry a Dungannon.

 

Někteří fanoušci v Severním Irsku tvrdí, že za poklesem zájmu o severoirský fotbal je vznik britského sportovního kanálu Sky Sports, kdy většina fotbalových fans Severního Irska začala masivně sledovat přenos britské Premier Ligy a ztratila zájem o tu irskou.

 

Politika nekompromisně rozděluje celou severoirskou společnost a fotbalu se to nemohlo vyhnout. A tak pouhá sportovní rivalita je tu umocněna náboženstvím, kdy proti sobě stojí katolické a protestantské kluby.

 

V současné době je v severoirské „Premier League" několik fotbalových klubů, které jsou katolické: Newry City FC, Donegal Celtic FC a Cliftonville FC. Poslední ze jmenovaných je z nich nejvýznamější, mající za sebou radikální katolické fanoušky.

 

K těmto klubům patřily další dva katolické kluby: Belfast Celtic, jeden z největších klubů a častý vítěz "irské" Premier ligy a Derry City FC. Belfast Celtic byl silně proirsky nacionalistický a ve 20.letech minulého století zachvátilo tribuny politické násilí. Byl však rozpuštěn po události, která se stala 26.prosince 1948, když na konci tradičního Vánočního zápasu vtrhli na hřiště fans Linfieldu a napadli hráče Celticu, při čemž zlomili nohu útočníkovi Celticu Jimmy Jonesovi a klub se rozhodl odstoupit z ligy. (klub už pak žádnou soutěž nehrál, jen několik přátelských utkání).

Derry City FC sídlí ve městě Derry, oficiálně Londonderry, avšak již při svém vzniku klub odmítl nést oficiální "britské" pojmenování města ve svém názvu. Derry je považováno za baštu irských nacionalistů a klub byl podporován hojně katolíky. Dlouho hrál severoirskou ligu, dokonce ji vyhrál v sezóně 1964–65 (k tomu získal tři severoirské poháry), avšak do jeho historie výrazně zasáhly nepokoje v Severním Irsku, které vypukly v roce 1969. Po složitých tahanicích s úřady a severoirskou fotbalovou asociací (zejména o možnost hrát na stadionu Brandywell), v nichž byl silný nacionální a náboženský podtón, se klub Derry City rozhodl roku 1972 severoirský ligový systém opustit. A-tým byl rozpuštěn a 13 let klub měl jen juniorský tým. Nakonec se roku 1985 přihlásil do ligového systému sousední země, Irské republiky, k čemuž získal speciální povolení FIFA i UEFA.

 

Oblíbené a tradiční sporty katolické komunity jsou fotbal a rugby. A jako vlajková loď katolické komunity je klub Cliftonville FC.

 

Cliftonville


Cliftonville FC byl založen v roce 1879 na severním předměstí Belfastu. Je to nejstarší klub v Severním Irsku. Zde se také katolíci scházeli. A příznivci tohoto klubu patří mezi nejvíce extremisticky zaměřené fans v Irsku, byť se se u tohoto klubu nenachází žádná organizovaná chuligánská skupina. Proto se to na tribunách stadionu „Solitude“ (Samota) hemží lidmi, kteří jsou zapojení ve skupinách Sinn Fein či IRA, tedy lidmi patřícími mezi nejradikálnější křídla republikánské strany a kteří i vyvěšují vlajky na podporu ETA (Euskadi Ta Askatasuna – Baskicko a a svoboda – baskická levicová teroristická organizace působící ve Španělsku).

 

Loyalistické skupiny v Belfastu

I když by se očekávalo, že severoiské protestantské kluby budou držet spolu, opak je pravdou a mezi těmito kluby panuje silná nesnášenlivost.

To je nejen proto, že u těchto klubů se nacházejí organizované chuligánské skupiny, ale zejména kvůli sporům mezi protestantskými polovojenskými organizacemi, které se přenesly i na fotbal. A jak se níže dočtete, někdy chuligáni a členové těchto organizací jsou titíž lidé.

 

Nejdůležitějším a nejznámějším severoirským klubem co se hooligans a výtržnictví týká je Linfield FC. Klub byla založena v roce 1886 v jižním Belfastu pod názvem "atletický klub Linfield". Za jeho založením stáli pracovníci linfieldské mlynářské společnosti. Linfield FC spolu s Cliftonville FC, FC Glentorian a Lisburn Distillery byli zakladatelé nejvyšší "irské" fotbalé soutěže. Linfieldský stadion se jmenuje "Windsor Park" a zde hrá své zápasy reprezentace Severního Irska. Kromě toho má Linfield FC jedinou čistě chuligánskou skupinu v "Severním Irsku" a to skupinu "Section F".

 

Section F - Linfield


Skupina "Section F" byla založen na konci 70. let, kdy se v ní shromáždili skinheads a bootboys, kteří v té době na Linfield FC chodili (Belfast měl v 70.letech silnou skinheadskou scénu spojenou s protestantskou komunitou). Hned od počátku byla "Section F" velmi zpolitizovaná skupina, která podporovala organizace jako "National Front" v 80. letech a "Combat 18" v 90. letech. Skupina „Section F“ byla přímo napojená na protestantskou polovojenskou skupinu UDA (The Ulster Defence Association – od roku 1973 v Británii zakázaná teroristická organizace). Není přehnané říci, že tribuny na linfieldském "Windsor Park" sloužily k náboru teroristů do UDA. V současné době není politická situace v "Severním Irsku" tak napjatá a tak bývalí členové UDA využívají fotbal k ventilaci násilí.

 

Co se fobalu týká, tak skupina „Section F“ je spojená s dalašími dvěmi chuligánskými skupinami, které jsou proloyalistické - „Headhunters“ z Chelsea a smutně zmizelí Inter City Firm z Glasgow Rangers (tyto tři kluby tvoří známou družbu „Blues Brothers“).

 


Vedení FC Linfield ale už dlouho pracuje na tom, aby klub neměl pověst významného loyalistického klubu. A tak šli přímo proti svým nejvěrnějším fanouškům, kteří pochází z převážně sektářských čtvrtí Shankill Road a Sandy Row, a na dresech Linfieldu tak zmizela oranžová – tradiční barva protestantské komunity.

 

Kromě Linfield FC existují ještě další dva kluby s protestantskými skupinami, ve kterých se hooligans nachází. Jsou to Glentorian FC a FC Portadown.

Glentoran

Glentorian FC byl založen v roce 1882 ve východním Belfastu a většina jeho fans je soustředěna kolem Newtownards Road - jedné ze sektářských a násilnických protestantských čtvrtích Belfastu.

 

Zatímco fans Linfield FC jsou podporovatelé či členové organizace UDA, pro fans Glentorian FC platí to samé s UVF (Ulster Volunteer Force). Nejradikálnější přiznivci FC Glentorian působí ve skupině "Legion 1882". Tato skupina se inspirovala italským modelem radikálních fans, na rozdíl od svých hlavních rivalů – fans Linfield FC, kteří razí klasický britský model chuligánství.

 

Loyalističtí chuligáni mimo Belfast

Když při hledání organizovaných chuligánských skupin opustíme Belfast, tak další protestantskou baštou je klub Portadown FC.

 

Nachází se v převážně protestantském městě Portadown, které leží jižně od Belfastu. Při klubu Portadown FC na tribunách jeho stadionu "Shamrock park“ se schází skupina s názvem "The Red Terrace". To je skupina, která má s fans Linfield FC a obzvláště s fans FC Glentorian nevyřizené účty.

 

Linfield

 

Rivalita mezi belfastskými skupinami je samozřejmě politický spor. Ve městě Portadown vznikl v roce 1996 rozkol* v polovojenské skupině UVF a vytvořila se nová skupina "Loyalist Volunteer Force" (LVF), kterou vedl místní aktivista Billy Wright. Toto rozdělení bylo trnem v oku loyalistům z Belfastu, zejména pak příznivcům Glentorian FC, kteří podporují UVF. A tak nepřátelství mezi těmito skupinami trvá dodnes.

 

Video z výtržností mezi Glentoranem a Linfieldem:

 

 

 

*za rozkolem stál Bill Wright, který se postavil proti neschválenému sektářskému zabíjení, a tak odstoupil se svou portadownskou polovojenskou jednotkou z vedení UVF, které bylo v Belfastu a založil LVF. K ní s ním přešel značný počet stoupenců z Portdownu. Za to jej UVF odvolalo a vzkázalo, že bude popraven. On však s LVF dál razil svůj nekompromisní loyalistický postoj. Byl nakonec zabit ve vězení členy IRA respektive Irské národně osvobozenecké armády (INLA). A i když ho severoirská tajná služba podezřívá, že stál za naplánováním a uskutečněním zhruba 20ti vražd, je Billy Wright v Severním Irsku považován za mučedníka, ikonu a kultovního hrdinu a patří mu mnoho nástěných obrazů na fasádách domů po celém Severním Irsku a jeho portrét je frekventovaným námětem k tetovaní.

Additional information