Včera bylo datum 13.12., tedy datum, které kódově označuje A.C.A.B. Jako připomínku tohoto svátku jedno video, kdy i policajti ochutnají vlastní medicínu, jak je vidět na videu z letošního roku z Německa. K pepřovému spreji níže pár informací, které se vám mohou hodit, jelikož se s ním můžete setkat jak na ulici, tak zejména ve výbavě zasahujících policajtů při různých akcích.
Jaké účinky má pepřový sprej je na videu dobře vidět. Při zasažení dochází k okamžitému uzavření očí a dočasnému oslepnutí, které trvá 15-30 minut. Dostavují se dýchací potíže, spouští se rýma. Zasažená kůže pálí 45-60 minut. Dostavuje se nekontrolovatelný kašel, který nutí člověka se předklánět. Obtíže s dýcháním a mluvením trvají 3-15 minut. Záleží na dávce i síle spreje, ale celkový efekt spreje trvá zhruba 30-45 minut, než se účinky sníží, přesto v menší míře přetrvávají ještě několik hodin. Podle lékařské studie je pepřový sprej pro oko neškodný, ovšem opakované zasažení může vést k dlouhodobé změně oční citlivosti.

Pro astmatiky a konzumenty drog může mít pepřový sprej fatální účinky. Jen v Kalifornii bylo od roku 1993 zdokumentováno 27 úmrtí po použití pepřového spreje.

Pepřový sprej obsahuje výtažek z chilli papriček (Kapsaicin), kterým se také říká kajenský pepř, proto "pepřový sprej" (zkratka "OC"), (slzný plyn má zkratku „CS“). Kapsaicin jako účinná látka není rozpustný ve vodě, tudíž sebevětší množství vody na něj nepomůže. Po zásahu co by první pomoc se doporučuje rychle mrkat víčky, což zároveň se slzami pomůže lépe dostat dráždící látku z očí. I když se zkoušely různé metody na deaktivaci účinné látky nepomáhá nic okamžitě. Dobrým pomocníkem je přemytí postiženého místa roztokem na kontaktní čočky. Ještě lepší výsledky má zředění chlorového změkčovače vody (chlorine bleach) s vodou, kdy na 1 díl chlorinu se ředí 5 dílů vody. Velmi dobré výsledky má i přemytí dětským šamponem.
Velmi důležité je, aby se na zasažená místa nemakalo, protože se na prsty dostane účinná látka a tak se zanese i na další místa.

Do Evropy se s pepřovým sprejem nevyplatí cestovat. Ve většině států je jeho držení velmi problematické. V Belgii, Dánsku, Irsku, Islandu, Nizozemí, Norsku a Velké Británii patří pepřový sprej k zakázaným zbraním, vyjímku na jeho použítí má jen policie.
Ve Finsku, Švédsku a Itálii musíte mít na pepřový sprej povolení stejné, jako k držení střelné zbraně, jinak je zakázán.
V Německu je povoleno mít sprej u sebe, který má značku MPA, což znamená, že slouží jako ochrana proti zvířatům. Bez této značky je kvalifikován jako zbraň.

Povolen je jako sebeobraná pomůcka v Lotyšsku (věk nad 16 let). V Rusku, Slovensku a Polsku je považován za sebeobrannou zbraň, ale nad 18 let ho můžete mít u sebe. V Rusku jej můžete použít proti člověku, na Slovensku je použití proti člověku oficiálně zakázáno. V Rumunsku není žádný zákon, který by jeho nošení jakkoliv reguloval. Ve Švýcarsku to není zbraň, jen sebeobranné zařízení a může ho použít kdokoliv na kohokoliv či cokoliv. Ve Španělsku ho můžete mít u sebe také, pokud je vám víc jak 18 let ovšem regulovaný je obsah spreje.

Perličkou pepřového spreje je, že dle mezinárodní úmluvy o chemických zbraních, která doplňuje Ženevskou konvenci, se nesmí pepřový sprej používat ve válce, jelikož je brán jako chemická zbraň. Na výtržníky a sjednání pořádku se však používat může.

Additional information