Do hooligans a ultras subkultury pronikají nejrůznější vlivy z nejrůznějších koutů světa. Takhle je to od počátku, kdy první evropské ultras skupiny převzaly aktivní styl fandění z Jižní Ameriky. Chorály, co se týká jejich melodií, kopíruje jeden klub od druhého napříč celou Evropou. I když chuligánství přišlo na evropský kontinent z Anglie, už ve středověku doprovázely různé akce - podobné sportovním kláním - násilnosti. Do toho všeho navíc jedna subkultura přejímá různé věci z jiné. Zatímco v 90. letech docházelo k náhodným střetům mezi fanoušky u stadionů a na stadionech, pro nové tisíciletí jsou pro náš region typické domluvené střety daleko od fotbalu na loukách za městy či v okrajových městských parcích. Zatímco chuligáni v 90. letech byli vesměs nepříliš vysportovaní tlouštíci libující si v obrovském množství alkoholu, chuligáni nového tisíciletí se už ve většině případů věnují různým bojovým sportům či posilování. Stejně jako domluvené bitky na počty přišly do našeho regionu z Polska, stejně tak začal do chuligánství pronikat z různých směrů (ale zejména také z Polska) i chuligánský street art (grafitti). A poslední měsíce se okolo chuligánské subkultury začíná objevovat i Hard Bass, který sem dorazil z Ruska. Hard Bass je odnoží tvrdého techna, které se vyvinulo v 90. letech podle britského a detroitského vzoru na okrajích ve své době populárních eurodance scénách v Nizozemí a v Německu. Souvislost s holandskými gabber (čte se chaber, což je podstyl hardcore techna) není jen hudební. I tento styl byl ve své době značně populární mezi fotbalovými hooligans. Na rozdíl však od rotterdamských fotbalových fanoušků, kteří se při svých akcích nevyhýbali speedu a dalším drogám, je však ruský Hard Bass přísně proti drogám.

Ruský Hard Bass jako styl pouličního tančení se začíná objevovat v roce 2009. Za město narození tohoto stylu tančení a dnes už klasických hard bass songů s ruskými texty se bere Petrohrad. Hlavní propagátoři a vynálezci jsou Val Toletov, DJ Matrass, Žukov Paša a spol.

 ŠKOLA HARD BASS

 ŠKOLA HARD BASS

Kluci tančili a propagovali svou školu Hard Bassu už na videu ze srpna 2009


Jedno z prvních ruských Hard Bass videí s klasickým textem (viz níže) se objevuje v květnu 2010 na youtube jako „škola Hard Bassu“.


Téměř v zápětí se hard bass objevuje i v Moskvě. Z těchto dvou měst se tato „Škola Hard bassu“ začíná šířit přes sociální sítě, youtube a další weby do celého Ruska a na Ukrajinu. Postupně se začínají objevovat další songy ruského Hard Bass stylu, ovšem není jich do dneška mnoho. Tento nový ruský Hard Bass styl je ještě v plenkách.
Momentálně se tento styl tančení dostal už do téměř všech evropských zemí, a přeplaval i na jiné kontinenty.

Hard Bass v Chile


Ruský Hard Bass začal jako parodie na „gopniky“ (nebo také „Pacany“ - tak se nazývá sociální vrstva, která nepracuje, živí se drobnými krádežemi,mlátí a přepadá slabší, somruje, pije alkohol, toulá se, poslouchají gangsta rap atd. – viz wikipedie Gopnik). Gopnici (Pacani) se vyznačují mimo jiné nošením různých teplákových souprav velmi rozšířených značek (Adidas, Nike atd. či jejich napodobenin). Proto při tancování Hard Bassu se vyžadovalo takovéto oblečení a pohyby, které napodobovaly pohyby těchto lidí po požití alkoholu. Tanečníci Hard Bassu sami vyznávají ideje nebraní drog a nepití alkoholu. Jejich idea je podobná ideji Straight Edge (zkratky sXe, xXx, SE – je to de facto soubor pravidel, kterými se osoba, která má na sobě vytetované či nalepené velké černé X řídí - žádný alkohol, žádné drogy, žádné střídaní sexuálních partnerů atd. Vyskytuje se zejména v subkulturách hard core, punku; mírně upravená pravidla sXe se vyskytují i u nacionalistů).
Heslem českého Hard Bassu je motto:“Hard Bass s námi tancuj, život bez drog pěstuj!“. Klasickým znakem propagujícím Hard Bass je na ruce vztyčený palec a malíček, ostatní prsty jsou pak sevřené:
 ŠKOLA HARD BASS

Hard Bass si našel velmi rychle oblibu v chuligánské subkultuře po celém Rusku. Velké kouzlo dalo tomuto tanci jeho provozování na veřejnosti v kuklách či různém chuligánském nebo žertovném maskování a tvrdý odpor k drogám. Dá se říct, že Hard Bass se dá tančit všude, a dle videí na youtube.com je zřejmé, že čím bizarnější prostředí, tím lépe.
Hard bass se stal velmi rychle zábavou chuligánů a nacionalistů v celé Východní Evropě a jeho obliba přichází i do západních částí chuligánské Evropy.

Toto je hymna Hard Bassu:


раз раз раз это хард басс                        (raz raz raz, to je hard bass)
все в спортивках адидас                        (všichni v soupravách adidas)
и на найке пацаны                                 (i v Nike jsou Pacani)
слушают хард басс бассы                       (slyší Hard Bass basy)


этот стаил любим мы                             (tento styl my milujem)
жгём* все в ритме колбасы**         (tancujem na všechno v rytmu klobásy)
150 удар*** ту                                     (150 dupnutí)
пацаны в спортивках жгут(2х)             (Pacani v soupravách tančí)


школа танцев учит вас                         (škola tanců učí vás)
правильно плясать хард басс                (jak správně tančit hard bass)
в клубе до утра топтать                        (do rána v klubu trsat)
и ни чо не принимать                           (a nic si nebrát)


бутираты и спиды                                 (drogy a speedy)
наши злейшие враги                            (to jsou naši nejhorší nepřátelé)
на площадках мы под квас****            (na prostranstvích my na nealku)
отожгём для вас хард басс                    (zavedeme pro vás hard bass)


басс бас хард бас(3х)                            (bass bas Hard bas)

* жгём, жгут (žgjom, žgut) = hořet, slangový výraz pro „tančení“ na techno
** колбаса (kolbasa) = klobása, slangový výraz pro trance hudbu na kterou tančí lidi pod tanečními drogami
*** удар (udar) =úder, rána, šupa – zde se zřejmě myslí dupnutí o zem
**** под квас (pod kvas) = kvas je nealkoholický nápoj z chleba, který má alkoholu jako nealko pivo (více o kvasu ve wikipedii). Používá se hojně výraz například „pod vodkou“, kdy se tančí pod opitím z vodky; zde je to parodováno, a myšleno jako tančit pod vlivem nealko piva.

Web hooligans.cz chce zaznamenávat nové trendy v naší subkultuře, jak street art, tak i hard bass. Pokud nově natočíte nebo najdete nějaký chuligánský hard bass klip, neváhejte poslat na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na privát na fóru. Video bude vloženo do videogalerie, kde na hard bass vznikla speciální sekce. Vzhledem k velkému množství hard bassu na youtube posílejte jen aktuální videa, tedy maximálně měsíc stará a nejlépe a hlavně česká a slovenská.

Výběr Hard Bass videí z youtube.com:

Hard Bass Prostějov


Hard Bass Ostrava


Hard Bass Olomouc


Hard Bass Zlín


Hard Bass Plzeň


Hard Bass Praha


Hard Bass Bratislava


Hard Bass Košice


Hard Bass Zvolen


Hard Bass Polsko – Gdaňsk


Hard Bass Polsko – Jaga (Bialystok)


Hard Bass Španělsko – Madrid


Hard Bass Srbsko - Novi Sad


Odkazy:

Hudbu a texty můžete stáhnout na těchto ruských stránkách:
http://hardbas.ru/muzika.aspx

Hard Bassu v Praze se věnuje tato stránka:
http://www.praguehardbass.cz/

Hard Bassu v Rusku se věnují tyto například tyto web:
http://hardbassfan.tk/ http://hardbas.ru/

Hard Bass na Facebooku najdete zde:
https://www.facebook.com/pages/CzechoSlovakia-HardBass/220190954670742

Additional information